Kenksmingi ingredientai

     Dažnai nesusimąstome, kad mūsų oda yra nuostabi kūno dalis, neretai atspindinti visą žmogaus organizmo sveikatą, kurią reikia atsakingai puoselėti ir saugoti. Mūsų oda taip pat yra itin pralaidi ir vos per keletą minučių sugeria net 60% to, ką ant jos tepame, o šie gaminiai savo ruožtu patenka į mūsų kraujotaką ir daro poveikį visam organizmui. Moksliškai įrodyta, kad nemažai medžiagų, naudojamų įprastuose kosmetikos gaminiuose yra genetiškai modifikuotos, toksiškos ir sukelia įvairiausias alergijas, bėrimus, galvos skausmus, dėl jų kyla kvėpavimo problemos, nevaisingumas, didėja rizika susirgti vėžiu.

Deja, kosmetiniuose gaminiuose vis dar leidžiama naudoti itin daug kenksmingų medžiagų. Taip yra dėl paprastos priežasties – dažniausiai jų kiekiai yra maži, todėl, manoma, kad jos turėtų būti saugios. Tačiau realybė kitokia. Jei suskaičiuokime visas priemones, kurias mes naudojame kiekvieną dieną, įsitikintume, kad bendras chemikalų kiekis, kuris kontaktuoja su mūsų oda, smarkiai išauga. Gi daugelis žmonių neįsivaizduoja savo dienos be paprasčiausių kosmetinių prekių, tokių kaip dantų pasta, muilas, dušo želė, šampūnas, kūno losjonas, veido kremas, muilas, kvepalai ir t. t..

Tyrimais įrodyta, kad žmogus per dieną vidutiniškai naudoja apie 25 kosmetikos ir higienos gaminius, kuriuose yra apie 200 įvairiausių medžiagų! Dauguma medžiagų tiesiogiai patenka ant odos, kitas tiesiog įkvepiame. Dėl visų šių priežasčių itin svarbu žinoti, kokių cheminių medžiagų vertėtų vengti.

Taigi, šiuo straipsniu siekiame Jus supažindinti su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis ir jų neigiamu poveikiu Jūsų sveikatai. Tikimės, kad tai bus pradžia Jums į sveikesnį, saugesnį rytojų.

 

Taigi, pateikiame tokį kenksmingų medžiagų sąrašą:

 • 1,4-DIOKSANAS (1,4-dioxane). Tai kancerogenas, susijęs su toksiškumu. Moksliniais tyrimas įrodyta, kad jis sukelia vėžį ir apsigimimus. 1,4-dioxane randamas maždaug 22% kosmetikos produktų, iš kurių labiausiai aptinkamas putojančiuose gaminiuose! Pagal ženklinimo reikalavimus, nereikalaujama 1,4-dioxane nurodyti kaip sudedamąją dalį, nes ši cheminė medžiaga susidaro gamybos metu. Kad išvengti 1,4-dioxane, rinkitės kosmetiką, kurioje nebūtų šių sudedamųjų dalių: sodium laureth sulfate, PEG komponentų ir visų ingredientų, kurie baigiasi galūnėmis xynol, ceteareth ir oleth.
 • BENZOPHENONAS (benzophenone) ir jo dariniai. Tai toksiška medžiaga, dažniausiai randama lūpų balzamuose, kvepaluose, įvairiuose kremuose, losjonuose, šampūnuose, kondicionieriuose bei produktuose, apsaugančiuose nuo saulės poveikio. Benzophenone ir jo dariniai sukelia vėžį, endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, paveikia raidos ir reprodukcinę sistemą, organų sistemą, ekosistemą. Kad išvengti padidėjusios šių ligų rizikos, venkite kosmetikos priemonių, kurių sudėtyje yra: benzophenone ir kitų ingredientų, susijusių su žodžiu benzophenone (pavyzdžiui, benzophenone-2), BP# (pavyzdžiui, BP2), oxybenzone, sulisobenzone, sulisobenzone sodium.
 • BUTILINTAS HIDROKSIANIZOLAS (dar žinomas kaip E320 arba butylated hydroxyanisole (BHA)) ir BUTILHIDROKSITOLUENAS (dar žinomas kaip E321 arba butylated hydroxytoluene (BHT)). Naudojami kaip konservantai įvairiose kosmetikos priemonėse, pavyzdžiui, lūpų balzamuose, plaukų ir odos priežiūros priemonėse, kvepaluose ir net maiste. Šie konservantai sukelia endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, dirginimą, paveikia raidos ir reprodukcinę sistemą, organų sistemą. Taip pat sukelia gėrybinių ir piktybinių navikų vystymąsi.
 • KANCEROGENAI. Jie paplitę įvairiuose kosmetiniuose produktuose, todėl būtina atkreipti dėmesį į gaminių etiketes. Kancerogenai sukelia vėžį, endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, paveikia raidos ir reprodukcinę sistemą, organų sistemą, ekosistemą. Kad išvengtumėte kancerogenų, rinkitės tas kosmetines priemones, kurių sudėtyje nėra: formaldehyde ir su juo susijusių konservantų, tokių kaip: quaternium-15, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, DMDM hydantoin ir 2-bromo-2-nitropropane-1,3 diol. Taip pat venkite phenacetin, coal tar, benzene, untreated ar mildly treated mineral oils, ethylene oxide, chromium, cadmium ir jo komponentų, arsenic ir crystalline silica (quartz).
 • AKMENS ANGLIŲ DEGUTAS (coal tar). Yra vienas iš kancerogenų, naudojamas maisto, tekstilės, kosmetikos ir asmens higienos produktuose, pavyzdžiui, muiluose, šampūnuose, losjonuose. Tyrimais įrodyta, jog akmens anglių degutas  sukelia odos navikus ir neurologinę žalą. Rinkitės produktus, kuriuose nebūtų šių sudedamųjų dalių: coal tar solution, tar, coal, carbo-cort, coal tar solution USP, crude coal tar, estar, impervotar, KC 261, lavatar, picis carbonis, naphtha, high solvent naphtha, naphtha distillate, benzin B70, petroleum benzin.
 • ETANOLAMINO (ethanolamine) junginiai (MEA, DEA, TEA ir kiti). Labiausiai paplitę asmens priežiūros (muiluose, šampūnuose, losjonuose, skutimosi priemonėse, kvepaluose, depiliaciniame ir plaukų vaške) ir namų švaros produktuose. Bandymais nustatyta, kad šie etanolamino junginiai sukelia kepenų vėžį ir inkstų navikus, toksiškai veikia organų sistemą, aplinką. Išvenkite šių junginių, rinkdamiesi produktus, kuriuose nėra: triethanolamine, diethanolamine, DEA, TEA, cocamide DEA, cocamide MEA, DEA-cetyl phosphate, DEA oleth-3 phosphate, lauramide DEA, linoleamide MEA, myristamide DEA, oleamide DEA, stearamide MEA, TEA-lauryl sulfate.
 • DIRBTINIAI KVAPAI (fragrance). Tai itin plačiai paplitusi medžiaga, dažniausiai aptinkama asmeninės priežiūros produktuose, muiluose, odos tonikuose, losjonuose, kremuose, kūno prausikliuose, šveitikliuose, serumuose ir t. t..  Yra mokslinių įrodymų, kad įvairūs cheminiai kvapikliai susiję su neigiamu poveikiu sveikatai, įskaitant išaugusią vėžio riziką,  reprodukcinės sistemos sutrikimus, alergijas. Todėl patariama vengti šių medžiagų: fragrance, perfume, parfum, aroma.
 • HIDROCHINONAS (hydroquinone). Tai vienas iš labiausiai toksiškų ingredientų, naudojamų asmeninės higienos ir odos priežiūros priemonėse. Nors jis uždraustas ES, tačiau pasak Jungtinės Karalystės pranešimo, hidrochinono turinčios priemonės neretai įsigyjamos ES piliečių. Ši medžiaga nėra uždrausta daugelyje šalių, įskaitant JAV, todėl būkite atsargūs pirkdami kosmetiką užsienio šalyse. Hidrochinonas siejamas su vėžio atsiradimo rizika, organų sistemos pažeidimais, kvėpavimo takų dirginimu. Kad apsaugotumėte savo sveikatą, rinkitės kosmetiką, kurioje nebūtų šių sudedamųjų dalių: hydroquinone arba tocopheryl acetate.
 • SUNKIEJI METALAI. Švinas, arsenas, gyvsidabris, aliuminis, cinkas, chromas, geležis randami asmens priežiūros priemonėse, įskaitant lūpų produktus, kremus, dantų pastą ir t. t.. Kaip ir daugelis kitų kenksmingų medžiagų, sunkieji metalai provokuoja vėžinius susirgimus, pažeidžia organus, o taip pat kenkia aplinkai. Patariama rinktis produktus, kuriuose nebūtų šių sudedamųjų dalių: lead acetate, chromium, thimerosal, hydrogenated cotton seed oil, sodium hexametaphosphate.
 • METILIZOTIAZOLINONAS (methylisothiazolinone arba MIT) ir  METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONAS (methylchloroisothiazolinone arba CMIT). Tai dažnai pasitaikantys konservantai, sukeliantys kvėpavimo takų ligas ir kvėpavimo sutrikimus, alergijas ir, manoma, kad veikia kaip neurotoksinai, t. y. pažeidžia nervų ląsteles. Šie konservantai plačiai paplitę kosmetiniuose gaminiuose, pradedant kūdikių losjonais, kremas ir baigiant plaukų laku ir kitomis plaukų priežiūros priemonėmis. Šiuos konservantus atpažinti galima radus tokius ingredientus: methylisothiazolinone (MIT): 2-methyl-4-isothiazoline-3-one, Neolone 950 preservative, MI, OriStar MIT ir Microcare MT; methylchloroisothiazolinone (CMIT): 5-Chloro-2-methyl-4-isothiazolin-3-one ir MCI.
 • NITROZAMINAI (nitrosamines). Tai ypač toksiški kancerogenai, dažnai pasitaikantys kosmetiniuose gaminiuose. Verta paminėti, kad jie taip pat sukelia vėžį, endokrininės sistemos sutrikimus, toksiškai veikia organizmą. Nitrozominai nėra paženklinti etiketėse, tačiau juos atpažinti galima pagal šiuos sudėtyje esančius ingredientus: diethanolamine (DEA) ir triethanolamine (TEA).
 • OKTINOKSATAS (octinoxate dar žinomas kaip octyl methoxycinnamate (OMC). Tai UV filtras, todėl labiausiai aptinkamas apsaugos nuo saulės produktuose, kremuose, šampūnuose ir kituose gaminiuose. Tyrimas įrodyta, kad oktinoksatas sukelia endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, paveikia raidos ir reprodukcinę sistemą, organų sistemą. Venkite produktų, kuriuos yra: octinoxate, methoxycinnamate (OMC), parsol, parsol MCX, parsol MOX, escalol, 2-ethylhexyl p-methoxycinnamate.
 • NAFTOS CHEMIJOS GAMINIAI (petrolatum arba petroleum jelly). Iš naftos išgaunamos medžiagos dažnai naudojamos kosmetikoje kaip drėkikliai. Viena didžiausių grėsmių, kurią kelią naftos gaminiai žmogaus sveikatai – vėžys.  Moksliniai tyrimai atlikti Niujorke parodė, kad dideli naftos gaminių kiekiai riziką moterims susirgti krūties vėžiu padidina net 50%. Nuoširdžiai rekomenduojama, nenaudoti gaminių, kurių sudėtyje yra: petrolatum, petroleum jelly, paraffin oil, mineral oil, white petrolatum.
 • PARABENAI (parabens). Tai labai dažnai maiste, kosmetikoje ir asmeninės higienos priemonėse pasitaikantys konservantai, turintys didelį neigiamą poveikį mūsų sveikatai. Parabenai sukelia endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, vėžį, paveikia raidos ir reprodukcinę sistemą. Siekdami apsaugoti save ir savo sveikatą, nenaudokite produktų, kurių sudėtyje yra: ethylparaben, butylparaben, methylparaben, propylparaben, isobutylparaben, isopropylparaben, ar kitų ingredientų, kurie baigiasi galūne paraben.
 • PFTALATAI (phthalates). Nors šie chemikalai uždrausti ES, neretai pastebima, kad produktų, turinčių pftalatų galima aptikti ir europiečio naudojamuose kosmetikos gaminiuose. Taip yra todėl, kad dažnai perkame produkciją iš kitų šalių, o tose šalyse nėra nustatytas draudimas pftalatų naudojimui kosmetikos gaminiuose. Puikus to pavyzdys yra JAV, kur vis dar laisvai gamyboje naudojamas šis cheminis ingredientas, sukeliantis endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, vėžį, paveikiantis raidos ir reprodukcinę sistemą. Kad išvengtumėte pftalatų ir jų sukeliamo neigiamo šalutinio poveikio, rinkitės tas kosmetines priemones, kurių sudėtyje nėra: phthalate, DEP, DBP, DEHP ir fragrance.
 • SINTETINIS MUSKUSAS (synthetic musks). Tai chemikalas, dažnai kosmetikos ir asmeninės higienos produktuose (pavyzdžiui, muiluose, kūno prausikliuose, kremuose, losjonuose, įvairiuose purškikliuose, plaukų produktuose ir pan.) naudojamas kaip aromato suteikianti medžiaga. Šis chemikalas sukelia endokrininės sistemos veiklos sutrikimus, neigiamai veikia reprodukcinę sistemą, organų sistemą, ekosistemą. Siekdami apsaugoti savo sveikatą, naudokite tas priemones, kurių sudėtyje nėra:  fragrance, musk ketone, musk xylene, galaxolide, tonalide.

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad siekiant išsirinkti kosmetines priemones be šių sveikatai kenksmingų produktų reikia itin atidžiai skaityti ir nagrinėti etiketes, o tai būtų ilgas ir sunkus darbas. Tačiau DIMELO.LT siūlo Jums puikią alternatyvą, t. y. kosmetiką ir namų priežiūros priemones, kurios yra iki 100% NATŪRALIOS ir/ar ORGANIŠKOS, o taip pat jų sudėtyje nėra anksčiau minėtų ar kitų kenksmingų cheminių medžiagų.

Dėl savo puikios sudėties, mūsų gaminiai yra daug saugesni Jums ir Jūsų aplinkai, todėl galite drąsiai įsigyti mūsų siūlomą kosmetiką ir namų priežiūros priemones, nesukdami galvos ir negaišdami savo brangaus laiko ieškodami tikrai natūralių produktų, nes NATŪRALUMĄ GARANTUOJAME!